Üye Girişi
 

Firmamız 

Havuzcular Derneği

Kurucu Üyesidir

Sektördeki 30. Yılımız

 
Anket
Şu anda herhangi bir aktif anket bulunamadı.
 
DİKKAT

Filtre kumu, filtre cam kumu, antrasit ve diğer filtrasyon medyalarının satışı 

filtre kumu değişimi, filtre ve ekipman montajı, tesisat tadilatı işleriniz uzman ekiplerimizle yapılır. 

Tuz klor jeneratörlerinde  (tuz klorinatörleri) en fazla marka - en uygun fiyat

En geniş ürün paleti 70 marka - 5000 den fazla ürün

Bizimle çalışarak zamandan ve maliyetten tasarruf edin

 
MARKALAR
 

Havuzlarda Güvenlik Sorunları

Havuzlardaki Genel Güvenlik Riskleri ;

Yüzme havuzları özellikle son 20 yıldır hayatımıza gittikçe artan oranlarda girmeye başlamıştır. Avrupa ve Amerika'da daha eskilere dayanan havuz kullanımı ülkemizde sadece üst gelir grubunun faydalanacağı lüx  eğlence olarak kabul görmekteydi. Turizmin ve özellikle konut sektörünün hızla gelişmesi ile havuzlar hemen her yerde ve herkesin kullanımına sunulmuştur. Şu anda yapılan konut sitelerinde olmaması tuhaf karşılanmaktadır. Kullanıcıların hayatına yeni ve oldukça hızlı giren havuzlar beraberinde önceden alışmadığımız fazlaca tehlikeyi de beraberinde hayatımıza katmıştır. 

Havuz yapımında ve bakımında sektörün ilk yıllarında standart ürün  ve uygulayıcı  personel bulunamamaktaydı. Günümüzde nispeten ürün çeşitliliği ve kalitesi artsada hala istenen seviyelerde değildir. Özellikle büyük kentlerin dışında firma , malzeme ve uygulayıcı sayısı azalmaktadır. Ayrıca havuz yaptıranlar ve işletenlerin bazıları da olması gereken asgari bilinç düzeyinin altındadırlar. Almayı düşündükleri mal ve hizmetlere sadece fiyat olarak bakmaktadırlar. Alınan mal veya hizmetin kalitesi,kullanım ömrü, çevreye ve kullanıcıya zararları, kullanım maliyetleri gibi diğer parametreler düşünülmemektedir.

Aşağıda bazı örneklerini sunacağımız problemler sizlerin başına gelmeden tedbir alınmasını gerekliliğinin önemine vurgu içindir.

Havuz yapımında yürüme alanlarındaki girinti ve çıkıntılar , 900 keskin köşeli kaplama , yeteri kadar besi ağzı ile tam tur su dönüşünün sağlanması, taşma kanallarının eğiminin doğru yapılması sayılabilir. 

Gazetelerde sezon içinde maalesef defalarca duyduğumuz çocukların (yada boyu kısa olan yüzücülerin ) dip emiş hattının vakumuna kapılarak  boğulmalarıdır. Havuz sisteminde taşmadan suyu çevirmek esas olsada bir miktar da dipten emiş yaptırılması genel kabuldür. Fakat  özellikle ticari ve büyük havuzlarda dip emiş hatları çok büyük çaplarda olmaktadır. Pompa debileri de yüksek olduğu için bilinmeden gelinen bu bölgede çekim kuvvetine karşı konulamamakta ve  boğulmalar olmaktadır. Tek ağız yerine kollektörlü ve mutlaka kapağının üzerinde olması bir çok kazayı engelleyecektir. Ayrıca yürüme alanında ve havuzun en üst kodunda uyarı yazıları yer almasıda yararlı olacaktır. Ayrıca havuzun derinliği değişiyor ise uyarı yapılması gereklidir.

Havuz suyu da başlı başına risk içermektedir. Genel olarak içme suyu kalitesinde olması istense de oldukça fazla sayıdaki yüzücünün tam olarak ne zaman kullanacağı belli olmadığı için ideal sitemlerde bile sorunlar olmaktadır. Havuz suyunun yetersiz temizlenmesi durumunda ishal, mantar, hepatit, zehirlenme, konjiktivit ve allerji en sık rastlanılan sağlık sorunlarıdır. Klorla asitlerin birlikte kullanılması sonucu çıkan zehirli gazların solunması yoluyla da bir çok rahatsızlık olmaktadır. Teknik personel açısından da bu kimyasalları taşırken ve uygularken yine bir çok risk vardır. 

Ayrıca kapalı havuzlarda gerekli nem alma sisteminin olmaması durumunda ortamdan uzaklaşan klor nemli hava ile trihalojenmetan gazını oluşturmaktadır. Bu gaz kullanıcılarda sigara içmiş gibi etkiler bırakmaktadır. Burada kullanım sıklığı ve kullanım süresi önemlidir. Bu gibi etkiler  havuzda çok uzun saatler antreman yapan özellikle su topu ve profesyonel yüzme sporları ile uğraşanları daha fazla etkileyecektir.  

Havuz bakımı için artık giderek artan ölçüde tuzdan klor üreten klorinatörler ( klor jeneratörleri ) tercih edilmektedir.Bu cihazlar ile dışardan klorlu bileşiklerin ve yosun önleyicilerin kulanılması bitecektir. Yine de havuz bakımı için bazı kimyasalların kullanımı gereklidir. Fakat kullanılan maddelerin birbirleri ile olan etkilerini de mutlaka öğrenilmeli ve dikkatlice kullanılmalıdır.Dikkatsizlik sonucu ciddi rahatsızlıklar yaşanacağı unutulmamalıdır.

Havuzlarda diğer önemli unsur güvenliktir. Havuzlara yüzme bilmeyenlerin girmemesi, küçük çocukların ebeveynlerinin kontrolünde girmesi önemlidir. Havuz çevresinde yürürken havuza düşülmemesi için çevre güvenliğinin alınması gereklidir.Ayrıca istenmeyen kazalar da acil uyarı yapan sistemler de mevcuttur.Bu sistemler oldukça basit montajlı ve 9 Volt pille çalışmakta ve 8 Kg üstü  bir şey düştüğünde yaratacağı dalga ile harekete geçip yüksek ses ile uyarı yapmaktadır. Özellikle yürüme alanları kaymaz malzemden olmalı veya kaymaz su itici kimyasallarla kaplanmalıdır. Havuz çevresinde oyun oynanmasına veya cam eşya kullanımına izin verilmemelidir.

Can kurtaran ve can simidi ile çengel zaten umuma açık havuzlarda bulundurulması zorunludur. Daha küçük site havuzları içinde mutlaka can simidi , çengel ve ecza dolabı bulundurulmalıdır. Özellikle ecza dolapları süs olarak değil de sizlerden birisine istenmeyen bir şey olduğunda  kurtarıcı olacağı unutulmadan içinde yeterli ekipman ve malzeme ile donatılmalıdır.Sektörde fazlaca bilinmese de göz duşları elzemdir. Oldukça hassas olan göze özellikle kuvvetli asit veya kuvvetli baz kaçtığında telafisi mümkün olmayan organ kaybı söz konusu olur. Göz duşları bu gibi durumlarda hayat kurtarır. Ürün tek çeşittir. Göze ister asit isterse de baz geldiğinde aynı ürün kullanılır. Çok hızlı kulanılması ile göz kaybının önüne geçer. 

Yine havuzdaki boğulma vakaalarında genelde bilinmeyen İkincil Boğulma ( kuru boğulma ) olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuk havuza atlar, suyun yüzeyine çıkıp nefes alamaz ise ve su içinde belirli sürenin üzerinde kalırsa, kanda karbondioksit seviyesi artar, oksijen seviyesi düşer ve bu durumda nefes borusuna “hava yolunu aç” emri gelir. Halbuki çocuk su yutmasın yani su akciğerlerine gitmesin diye nefes borusu kapıları kapatmıştır ama kanda oksijen seviyesi belirli bir seviyenin altına düşünce, refleks olarak gelen emirle nefes borusu kapıları açılır. Su akciğerlere dolar. Su akciğerlere girince oksijenin kana geçme şansı biter ve kandaki oksijen hızla düşer, bilinç  kaybolur ve kalp durur. Buraya kadarki durum bildiğimiz klasik boğulma seyridir.

İkincil boğulmada ise durum bu kadar “kötü” değildir, bir miktar su yutulmuştur, kişi hemen havuzdan çıkarılmış,  biraz dinlendirilip eve gider. İşte sorunlar bundan sonra başlar. Çünkü çocuk su içinde o kısa sürede su yutmuş ve bu su akciğerlerde toplanmıştır. Kan oksijen seviyesinde bir miktar azalma olmuş çocuğun dudaklarında hafif morarmalar başlamıştır ama ailesi fark etmeyebilir ,havuzda üşüdüğü düşünülür. 6-12 saat içinde vücut kimyası değişir ve asidoz denen tablo gelişir. Yani çocuk ta beyin fonksiyonlarında farklılaşma olur. Kasılmalar, nöbetler, bilinç bulanıklıkları, uykuya eğilim gelişir. İşte tam bu noktada aile çocuk yoruldu,uyuyup dinlensin derse, çocuk için çok riskli bir döneme girilir. Çünkü izler uykuda çok belli olmaz ve çocuk büyük bir oranda bir daha uyanmayabilir. Çocuğunuzun su ile her temasında ister küvet, ister havuz, ister deniz olsun, ailelerin gözü bir an için bile başka yerde olmamalıdır. Eğer boğulma tehlikesi geçir diği anlaşılırsa mutlaka acil servislere gidilmelidir. Gidilmemiş ise çocuğunuzun dudakların da morarma, bilinç kaybı veya bulanıklığı, kasılmalar görürseniz derhal acil servise gitmelisiniz. Bu durumdaki çocuğun kanında oksijenin düştüğü ve asidoz tablosu gelişmekte olduğunu gösterir ki artık alarm seviyesi kırmızı hatta üstüdür. En kısa sürede acil müdahale edilmesi hayat kurtaracaktır.     

Şimdiye kadar saydığımız havuz yapımında , bakımında ve havuzu kullanırken yapılması gereken temel güvenlik tedbirleri sizleri korkutma amaçlı değil sadece uyarı ve bilinç yaratma amaçlıdır. Serinlemek ve keyif için kullandığınız havuzun sizler için kabusa dönme sine engel olmaktır. Emniyet tedbirleri alındığında ,doğru malzemeler kullanılmış hijyenik bir havuz sizlere hem keyif hem de sağlık katacaktır.