Üye Girişi
 

Firmamız 

Havuzcular Derneği

Kurucu Üyesidir

Sektördeki 30. Yılımız

 
Anket
Şu anda herhangi bir aktif anket bulunamadı.
 
DİKKAT

Filtre kumu, filtre cam kumu, antrasit ve diğer filtrasyon medyalarının satışı 

filtre kumu değişimi, filtre ve ekipman montajı, tesisat tadilatı işleriniz uzman ekiplerimizle yapılır. 

Tuz klor jeneratörlerinde  (tuz klorinatörleri) en fazla marka - en uygun fiyat

En geniş ürün paleti 70 marka - 5000 den fazla ürün

Bizimle çalışarak zamandan ve maliyetten tasarruf edin

 
MARKALAR
 

Havuz Kimyasalları

Havuz Kimyasalları

Yüzme havuzu kimyasalları genelde iki gruba ayrılır. Bunlar dezenfektanlar ve yardımcı ürünlerdir. Dezenfektanlar genelde havuz granül kloru , tablet klor ve klorsuz dezenfektanlardır. Granül klorlar açık yüzme genelde %56 ve % 90 aktiviteli ve stabilizatörlü granül klorlardır. Kapalı havuzlarda ise %65 veya % 70 arası aktivitede stabilizatörsüz granül klorlar tercih edilmelidir. Granül klorlar tane boyu olarak 8-15 mesh veya 15-30 mesh seçilmeli ve ürün tozsuz ,açık beyaz renkte olmalıdır. Ayrıca ürünlerin plastik fıçılarda olması taşıma ve muhafazada kolaylık sağlar.Açık yüzme havuzlarında tablet klorlarda tercih edilir. %90 aktiviteli tablet klorların her biri 200 gr’dır. Tablet klorlar klorinatör vasıtası ile sisteme dozlanır. Klorinatör olmadan kullanılacaksa denge tankına konulabilir. Klorsuz dezenfektanlar veya oxigen tabletleri de tercih edilebilir. Fakat bu tip ürünler pahalı ve bakiye olarak havuz suyunda kalmadıkları için devamlı dozlama ve yine stabilizatörlü klor takviyesine ihtiyaç duyarlar. Diğer yardımcı havuz kimyasallarından yosun önleyiciler ve yosun öldürücüler genel klor tüketimini azaltır ve klora karşı mukavemet kazanmış yosun sporlarıyla mücadele için önemlidir. Havuz sıvı çöktürücü su içinde askıda kalmış kirliliği dive çöktürerek vakum süpürgesi ile ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar. Çöktürücünün tersi işlemde çalışan yüzdürücü veya sürekli temizleyici –parlatıcı ürünlerde kirliliği çöktürmeyip taşma ile filtrelere ulaştırır. Ters yıkama ile kirlilik dışarı atılır. pH düzenleyiciler yüzücülerin havuzu rahat kullanmaları için kullanılır. Havuzlarda ideal pH değeri 7,2-7,6 arasıdır. Altında yada üstünde olursa gözlerde ve mukosada rahatsızlık yaratır. Havuz Ekipmanları da korozyon veya scale oluşturur. pH İdeal değerden düşükse pH yükselti kullanılır. Yüksekse pH düşürücü ile düşürülür. pH düşürücüler ve pH yükselticiler toz veya sıvı olabilir. Parlatıcı veya sertlik stabilizatörü çok sert suların veya kaynağı bilinmeyen sularda iyonları ve sertliği bağlayıp çökelme ve matlık problemlerini ortadan kaldırır. Ayrıca genel havuz kimyasalları kullanımını azaltır.

Yürüme ve güneşlenme alanları cotta clenaer veya genel temizlik ajanları ile temizlenmelidir. Ayak havuzlarında ayak mantar dezenfektanı kullanılmalıdır. Ayrıca ayak mantar dezenfektanı genel temizlikte de kullanılmalıdır.

Sezon hazırlığının en önemli aşaması havuz kum filtrelerinin kontrolüdür. Kum filtresi servis kapağından açılarak kum miktarı ve kum evsafı kontrol edilir. Gerekirse havuz kum filtreleri için özel olan yıkanmış, elenmiş ve tane boyuna göre ambalajlanmış olan kuvars filtre kumları ile değişim veya tamamlama işlemi yapılır. Daha sonra filtre temizleyici ile kimyasal temizlik yapılır. Havuz filtre temizleyici filter cleaner servis kapağından dökülerek 12-24 saat arası beklenip ters yıkama işlemi ile dışarı atılır. Filter cleaner kumların üzerindeki kir ,kireç, vücut ve güneş yağları ile oluşan tabakayı temizler. Ters yıkama ile bu kirlilik dışarı atılır. Havuz filtre temizleyici kullanarak kumların kekleşme problemleri ortadan kaldırılıp daha etkin filtrasyon sağlanır.

Sezon başında havuz boş olduğunda havuz yüzeyleri havuz yüzey temizleyici ile temizlenmelidir. Cotta claener ile temizlenen havuz durulanmalı ve su alımından önce yüzeylere yosun öldürücü sürülmeli ve durulanmadan kuruması beklenmelidir.Daha sonra su alınmalıdır. Bu işlemler sezonda işleri çok daha kolaylaştıracaktır.

Havuz ekipmanları Sezon sonunda kullanılmayan havuzlarda winter kış bakım kimyasalı ile uzun süreli koruma ve sezon başında devreye alma işleminin kolaylığı ve daha az kimyasal kullanımı sağlanır.uv-c veya ozon cihazları kullanarak hem havuz suyunun kalitesini arttırabilir hem de klor ve genel kimyasal tüketimini aaltabilirsiniz. Ozon ve uv ışınlarını veren kombi sistemler ile klor tüketimini %90'a varan oranlarda azaltmanız mümkündür.